Czym zajmuje się ortodoncja?
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się w ogólnym rozumieniu prostowaniem zębów. Należy pamiętać jednak, że niestety każda wada zgryzu związana jest z uspośledzeniem układu żucia jako całości. Zatem leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie równowagi poprzez usunięcie wad zgryzu, a dodatkowo poprawia estetykę uzębienia.
Jak wygląda konsultacja ortodontyczna ?
Celem pierwszej wizyty u lekarza ortodonty jest poznanie problemów i potrzeb pacjenta oraz przyczyn, które skłaniają go do podjęcia leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta przeprowadza ogólny wywiad stomatologiczny, a następnie przystępuje do badania pacjenta, na podstawie którego ocenia, czy jest możliwe leczenie ortodontyczne. Po badaniu ortodonta zleca zrobienie dodatkowych zdjęć rentgenowskich i skanów wewnątrzustnych, które są niezbędne do sporządzenia indywidualnego planu leczenia.
Na kolejnej wizycie omawiany jest plan leczenia. Uwzględnia on przebieg i przewidywany czas trwania leczenia ortodontycznego. Jest to również moment przeznaczony na ewentualne pytania pacjenta i wybór aparatu ortodontycznego.
Na podjęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno.
Współczesna ortodoncja daje ogromne możliwości leczenia wad zgryzu i poprawy kosmetyki uśmiechu.
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Współczesne leczenie ortodontyczne przeprowadza się przy użyciu aparatów ruchomych, stałych oraz nakładek.
Aparat nakładkowy
Aparat nakładkowy to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje komfort, swobodę i znakomite efekty, bez konieczności zmiany swojego stylu życia.
W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów stałych, nakładki nie są na stałe przymocowane do zębów. Alignery są wygodne i w prosty sposób można je zdjąć w razie potrzeby, np.: ważnego spotkania czy też posiłku. Innowacyjna technologia jest równie skuteczna, jak tradycyjne leczenie ortodontyczne.
Jak wygląda proces leczenia nakładkami?
Podczas leczenia Pacjent otrzymuje zestaw wykonanych specjalnie dla niego nakładek, które musi nosić przez dwa tygodnie. W zależności od ustalonego czasu leczenia, otrzymuje odpowiednią ich liczbę, tak, aby ze zmianą kolejnych kompletów alignerów zęby stopniowo, milimetr po milimetrze, korygowały swoje położenie, by w efekcie końcowym przesunąć się na planowane ostateczne miejsce. W tym czasie niezbędne są wizyty kontrolne u ortodonty, który będzie monitorować postęp leczenia.
Aparat stały
Aparat stały składa się z zamków i pierścieni na stałe przymocowanych do szkliwa zębów połączonych metalowym łukiem, który wymienia się w trakcie wizyt kontrolnych.
W naszej klinice Pacjent ma do wyboru różne rodzaje aparatów stałych:
- aparat stały standardowy metalowy
- aparat samoligaturujący
- aparat stały estetyczny
Aparat ruchomy
Aparat ruchomy nie jest na stałe przymocowany do zębów i w każdej chwili pacjent może sam swobodnie zdjąć taki aparat bez pomocy lekarza ortodonty.
Aparat ruchomy jest stosowany z reguły u dzieci i młodzieży dorastającej. Zaleca się je głównie dla pacjentów w wieku 4-12 lat, czyli przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. W zależności od rodzaju wad zgryzu w ortodoncji stosowane są różne rodzaje aparatów ruchomych.
Retencja
Retencja jest to ostatni etap leczenia ortodontycznego. Jej głównym celem jest utrzymanie wyników prowadzonego leczenia aparatami ortodontycznymi, czyli utrzymanie stabilności w położeniu zębów. Narzędziem wykorzystywanym w retencji są retainery – najczęściej są to plastikowe nakładki zakładane na zęby lub/bądź metalowy drucik przyklejany na dolny łuk uzębienia.
Retencja jest bardzo ważnym etapem w leczeniu ortodontycznym. Niektórzy pacjenci wymagają nawet dożywotniej retencji, inni jak np. młodociani powinni poddawać się retencji przynajmniej do czasu spowolnienia lub zakończenia procesów wzrostu. Wszystko zależy od decyzji i planowania poszczególnych faz leczenia ortodontycznego. Pacjent powinien świadomie podchodzić do kwestii retencji i jej nie bagatelizować. Pominięcie tego etapu w całej fazie leczenia ortodontycznego może spowodować negatywne skutki.
Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne odbywają wg ustalonego przez ortodontę planu leczenia – zazwyczaj co 4-8 tygodni. Podczas wizyt kontrolnych lekarz prowadzący monitoruje postępy leczenia i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby.
W naszej klinice wykorzystujemy innowacyjne oprogramowanie Dental Monitoring, które daje możliwość zdalnego monitorowania postępów leczenia ortodontycznego. Pacjent podczas wizyt kontrolnych otrzymuje od nas urządzenie Scan Box, które służy do pobierania wirtualnych skanów uzębienia, dzięki czemu ograniczamy liczbę wizyt kontrolnych.
Kontrole są niezbędne dla prawidłowego przebiegu leczenia. Bez stałej kontroli czas trwania leczenia wydłuża się lub aparat ortodontyczny może wywołać odwrotny efekt od oczekiwanego np. pogłębić istniejącą nieprawidłowość lub spowodować nową wadę zgryzu.
Leczenie ortodontyczne w Stomatologia Koło prowadzi
lek. dent. Bartosz Goździkowski