Najważniejsza profilaktyka!

Wśród podstawowych działań profilaktyki przeciwpróchnicowej najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Staramy się, aby otrzymał instrukcje dotyczące prawidłowej metody szczotkowania oraz nitkowania zębów, wyboru szczoteczki czy płynu do płukania jamy ustnej. Zalecamy także zabiegi tzw. profilaktyki profesjonalnej tj. lakowanie, lakierowanie, piaskowanie, czy scaling wykonywane w gabinecie stomatologicznym, które wzmacniają ochronę zębów przed próchnicą.

Scaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Scaling to zabieg profilaktyczno – leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) za pomocą mechanicznego ultradźwiękowego narzędzia stomatologicznego jakim jest skaler. Jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych w stomatologii zapobiegających rozwojowi chorób przyzębia. Wykonuje się go również w celu przygotowania do zabiegów pielęgnacji zębówlakierowania oraz wybielania.

Jak powstaje kamień nazębny ? 
Nieoczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie mineralizacji przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, przyczynia się również
do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

Scaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku (w zależności od indywidualnej diety oraz higieny). Konieczność wykonania zabiegu określa lekarz dentysta podczas przeglądu jamy ustnej.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to jeden z najprostszych i podstawowych zabiegów stomatologicznych. Dzięki niemu możliwe staje się szybkie przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku. Zabieg piaskowania zębów polega na oczyszczaniu powierzchni szkliwa za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących, wodorowęglanu sodu i powietrza. Dzięki temu możliwe staje się oczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc takich jak bruzdy na powierzchniach żujących czy też przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest procesem krótkim  i bezbolesnym.

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia oraz higieną jamy ustnej. Standardowo piaskowanie zębów powinno byś stosowane raz do roku, jednak w zależności od potrzeb zabieg ten można powtarzać nawet co 6 miesięcy. Przez pierwsze 3 godziny pacjenci powinni wstrzymać się od palenia papierosów, spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów gdyż w tym okresie zęby podatne są na przebarwienia.

Zabiegi higienizacyjne w Stomatologia Koło przeprowadza
higienistka dyplomowana Aneta Kołodziejczak 

 

Zabiegi higienizacyjne