Dziecko w naszym gabinecie

Dziecko w naszym gabinecie jest szczególnym Pacjentem. Wiemy jak ważna jest pierwsza wizyta i emocje z nią związane. Era panicznego strachu przed stomatologiem powoli odchodzi do przeszłości. Rodzic musi jednak pamiętać, aby pierwsza wizyta nie wiązała się z bólem. Dlatego konieczne jest odpowiednio wczesne przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzania zabiegów leczniczych.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna jest to spotkanie małego pacjenta z lekarzem stomatologiem prowadzone w formie zabawy. Podczas trwania takiej wizyty dzieci oswajają się z otoczeniem, mają możliwość zapoznania się z gabinetem stomatologicznym oraz personelem medycznym. W trakcie spotkania lekarz stomatolog demonstruje małemu pacjentowi urządzenia stomatologiczne i ich działanie. Dzieci mogą pojeździć na fotelu, pobawić się dmuchawką czy pooglądać ząbki w kamerze wewnątrzustnej. Dzięki temu gabinet stomatologiczny staje się dla dziecka miejscem przyjaznym, kojarzonym z zabawą.

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do stomatologa ?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Niektóre dzieci potrzebują więcej niż jednej wizyty adaptacyjnej, dotyczy to zwłaszcza pacjentów po wcześniejszych przykrych doświadczeniach z lekarzami.

W trakcie pierwszej wizyty lekarz stomatolog może również wykonać proste zabiegi lakowania i / lub lakierowania. Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku „dla dzielnego pacjenta”, zachęcającego do ponownego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.

Kolorowe plombki

Dla naszych najmłodszych pacjentów oferujemy, cieszące się ogromną popularnością, kolorowe i błyszczące wypełnienia (plomby). Każde dziecko samodzielnie może wybrać jeden z kilku dostępnych kolorów, co sprawia, że wizyty w gabinecie stomatologicznym przestają być dla niego stresującym przeżyciem.
Kolorowe wypełnienia oprócz walorów estetycznych posiadają również wiele innych zalet: wykazują bardzo dobrą adhezję do tkanek zęba, charakteryzują się niską ścieralnością, a przede wszystkim uwalniają fluor, będący pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu procesu rozwoju i wyrzynania się zębów stałych.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym w stomatologii. Wykorzystywany do tego preparat fluorowy ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej zarówno u dzieci jaki i dorosłych – również u osób noszących aparaty ortodontyczne.

Zabiegom lakierowania zębów poddawać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Lakier fluorowy stosowany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny na powierzchni zębów. U najmłodszych pacjentów aplikowany jest inny preparat niż u dorosłych – koloru pomarańczowego i całkowicie bezpieczny, ponieważ nie stwarza żadnego ryzyka w przypadku połknięcia.

Częstotliwość z jaką powinno być wykonywane lakierowanie zębów zależy od skłonności do rozwoju próchnicy. Przeciętnie u osób dorosłych lakierowanie zębów należy przeprowadzać co 6 miesięcy, natomiast u dzieci 3-4 razy do roku.

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to rutynowy zabieg profilaktyczny w stomatologii dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia
szkliwo zębów.

Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrżnięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być kontrolowane przynajmniej co pół roku.

 

Stomatologią dziecięcą w Stomatologia Koło zajmują się

lek.dent. Magdalena Janik- Zając
lek.dent. Joanna Wąsik

Stomatologia dziecięca