Bonding zębów to zabieg estetyczny, który nie narusza struktury szkliwa zębów, a krótki czas wykonania stwarza możliwość szybkiej metamorfozy uśmiechu, gdyż efekt zabiegu jest natychmiastowy – zęby są równe, mają jednolitą barwę, nie widać na nich ubytków lub pęknięć.

Bonding nie wymaga szlifowania, co jest konieczne w przypadku np. licówek, czy też koron. Jest to świetna alternatywa dla osób, które rozważają estetyczną metamorfozę swojego uśmiechu, ale obawiają się zbyt dużej ingerencji w strukturę zębów.

Zabieg bondingu polega na łączeniu warstw specjalnych żywic kompozytowych, które w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych zapewniają mocne połączenie kompozytu z powierzchnią zębów, bez potrzeby szlifowania.

Zabieg przebiega kilkuetapowo:

  • Najpierw pobiera się wyciski. Na wykonanych w ten sposób modelach projektowany jest przyszły kształt odbudowanych zębów. Wykorzystuje się do tego celu także szyny silikonowe.
  • W kolejnym etapie należy ustalić ostateczną wielkość i kształt zębów, tak aby tworzyły spójną całość.
  • Następnie szkliwo wytrawiane jest specjalnym preparatem, dzięki czemu uzyskujemy przyczepność materiału kompozytowego do powierzchni szkliwa zęba.
  • Bond przykrywa wytrawioną powierzchnię, na którą nakładane są następnie cienkie warstwy kompozytu.
  • Wszystkie warstwy utwardzane są światłem lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu odbudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia.

Czas realizacji zabiegu zależy od rozległości planowanej odbudowy. Najczęściej przeprowadzenie zmian wyglądu uśmiechu zamyka się w jednej wizycie, jednakże zdarza się, że uzyskanie pożądanego efektu wymaga większego nakładu pracy – wówczas może to być około 2-4 wizyt.

Bonding zębów jest polecanym w przypadku, gdy problemy z uzębieniem są niewielkie. Dobrze się sprawdza w sytuacjach, gdy nastąpiło zniekształcenie lub niewielkie złamanie korony zęba. Świetnie naprawi ubytki powstałe w wyniku ukruszenia, pęknięcia lub złamania zęba, albo gdy ząb jest za krótki lub za wąski w porównaniu do innych. Doskonale sprawdza się również w przypadku, kiedy pacjent ma przerwy między zębami, których chciałby się pozbyć.

Należy pamiętać, że Bonding może być zastosowany jedynie na zdrowych zębach, dlatego przeciwwskazaniem do wykonania takiej odbudowy są zmiany próchnicowe lub choroby przyzębia. Można się zdecydować na ten zabieg, gdy ubytki i przebarwienia zębów nie są zbyt duże. W przeciwnej sytuacji lepiej sprawdzają się inne metody, takie jak właśnie licówki ceramiczne, które dają dobre efekty szczególnie wtedy, gdy zęby są znacznie przebarwione. Licówki pozwalają poprawić kolor zębów w znacznym stopniu a także precyzyjnie zmienić kształt i fakturę zębów.

Bonding zębów