Ząb wymagający leczenia kanałowego w większości przypadków jest już w znacznym stopniu zniszczony. Do tego dochodzi utrata sporej części twardych tkanek związana z opracowaniem zęba przygotowującym do leczenia kanałowego. W efekcie korona własna zęba po zakończonym leczeniu kanałowym jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Po leczeniu endodontycznym konieczna jest jak najszybsza, trwała rekonstrukcja zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba.

W naszym Centrum Stomatologicznym wykonujemy poszczególne rodzaje odbudowy zęba:

  • Odbudowa samym materiałem kompozytowym

Jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiednim zakresie, to do odbudowy zęba wykorzystuje się typowe wypełnienie kompozytowe. Jednak w większości przypadków nie jest już możliwe odbudowanie korony zęba za pomocą materiału kompozytowego w gabinecie stomatologicznym.

  • Odbudowa za pomocą włókna szklanego i materiału kompozytowego 

W przypadku bardzo osłabionego korzenia zęba dodatkowo podczas leczenia kanałowego wzmacnia się go wkładem z włókna szklanego, na który kolejno jest przygotowywana odbudowa kompozytowa.

  • Inlay(nakład)/onlay(wkład) kompozytowy

Przy odbudowie bardzo zniszczonych zębów zalecane jest wykonanie odbudowy protetycznej w postaci inlay/onlay – do tego procesu również  wykorzystywany jest materiał kompozytowy – wykonany pracowni protetycznej po pobraniu od pacjenta wycisku. Kompozyt to materiał o dużej wytrzymałości, dający przy tym efekt estetyczny, dzięki czemu lekarz stomatolog może swobodnie dostosować jego kolor do barwy zębów pacjenta.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym