Leczenie kanałowe (endodoncja) zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba czyli unerwionych tkanek, znajdujących się wewnątrz zęba, utrzymujących go przy życiu. Leczenie kanałowe stosuje się w sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia nerwu zęba, którego przyczyną jest najczęściej głęboka próchnica lub przeciążenia w zgryzie. Pojawia się wtedy silny ból i jedynym rozwiązaniem, aby jemu zaprzestać jest usunięcie zmienionej zapalnie tkanki zęba.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładnym oczyszczeniu i wypełnieniu specjalną substancją.
Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.
Czy leczenie kanałowe w mikroskopie różni się od leczenia tradycyjnego?
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem wygląda podobnie do tradycyjnego leczenia kanałowego. Lekarz endodonta rozpoczyna leczenie od zabezpieczenia zęba przed zalewaniem śliną. Czyni to przy użyciu ślinochronu tzw. koferdam. Jest to specjalny płat gumy nakładany na ząb i uszczelniany klamrą. Następnie otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop stomatologiczny umieszczony na wysięgniku znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba.
Zalety leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem:
- leczenie pod mikroskopem jest skuteczniejsze i trwalsze niż w przypadku metod tradycyjnych, ze względu na widok pola zabiegowego w silnym powiększeniu (do 25 razy)- dzięki temu widoczne są wszystkie zakamarki systemu kanałowego zęba;
- użycie mikroskopu pozwala na skuteczne usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych lub twardych cementów wypełniających dany kanał;
- diagnostyka mikroskopowa umożliwia poznanie i podjęcie właściwego leczenia w przypadku pęknięć i złamań tkanek zęba, niewidocznych gołym okiem.
W ramach nowoczesnej endodoncji w naszym gabinecie stomatologicznym opieramy się na nowych i wypróbowanych metodach leczenia. Używamy specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu można przeprowadzić leczenie endodontyczne w prawie wszystkich warunkach anatomicznych. Wykorzystujemy w tym celu mikroskop stomatologiczny firmy Leica, który zapewnia wyraźny, powiększony, trójwymiarowy obraz z dużą głębią i szerokim polem widzenia. Umożliwia on przeprowadzenie leczenia zakrzywionych lub niedrożnych kanałów, znalezienie nadliczbowych kanałów korzeniowych, usuwanie starych wypełnień i wkładów korzeniowych z kanałów oraz usuwanie złamanych narzędzi czy zamknięcie perforacji komory lub korzenia. Mikroskop pomaga lekarzowi dentyście w otworzeniu zęba i odnalezieniu wszystkich kanałów, które czasem mają grubość włosa i ciężko je zobaczyć gołym okiem. Podczas tradycyjnego leczenia kanałowego tak cienkie kanały bywają przeoczone. Efekt jest taki, że ząb nadal boli. Jeśli nawet wystąpi poprawa, to jest ona zazwyczaj tymczasowa. Dlaczego? Bo niedoleczony ząb psuje się dalej i kolejne wizyty u dentysty są tylko kwestią czasu.
Leczenie kanałowe jednowizytowe
Dzięki nowoczesnym urządzeniom dającym endodoncie pełen obraz stanu pacjenta, większość zabiegów leczenia kanałowego pod mikroskopem odbywa się w ciągu jednej wizyty, podczas gdy tradycyjne leczenie bez mikroskopu przeprowadza się w trakcie 2-3 wizyt. Mimo pozornie wyższych kosztów leczenia jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż usunięcie zęba i wstawienie implantu czy innego uzupełnienia protetycznego.
Obecnie wiele zębów skazanych na usunięcie da się wyleczyć. Zamiast wyrywać – próbuj leczyć! Nie musisz również obawiać się bólu, ponieważ do każdego leczenia kanałowego znieczulamy pacjenta.