Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe (endodoncja) to dział stomatologii, zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba czyli unerwionych tkanek, znajdujących się wewnątrz zęba, utrzymujących go przy życiu. Leczenie kanałowe stosuje się w sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia nerwu zęba, którego przyczyną jest najczęściej głęboka próchnica lub przeciążenia w zgryzie. Pojawia się wtedy silny ból i jedynym rozwiązaniem, aby jemu zaprzestać jest usunięcie zmienionej zapalnie tkanki zęba.

Konsultacja endodontyczna

Przed leczeniem kanałowym niezbędna jest konsultacja endodontyczna, która pozwala zdobyć niezbędne informacje dotyczące leczenia kanałowego pod mikroskopem. Podczas konsultacji lekarz endodonta wykonuje tomografię komputerową, na podstawie której ocenia, czy podejmuje się leczenia danego zęba, informuje Pacjenta o kosztach i metodach leczenia kanałowego zębów.

Jak wygląda leczenie kanałowe ?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładnym oczyszczeniu i wypełnieniu specjalną substancją.

Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.

 

Zalety leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem:

  • leczenie pod mikroskopem jest skuteczniejsze i trwalsze niż w przypadku metod tradycyjnych, ze względu na widok pola zabiegowego w silnym powiększeniu (do 25 razy)- dzięki temu widoczne są wszystkie zakamarki systemu kanałowego zęba;
  • użycie mikroskopu stomatologicznego pozwala na skuteczne usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych lub twardych cementów wypełniających dany kanał;
  • diagnostyka mikroskopowa umożliwia poznanie i podjęcie właściwego leczenia w przypadku pęknięć i złamań tkanek zęba, niewidocznych gołym okiem.

W ramach nowoczesnej endodoncji w naszym gabinecie stomatologicznym opieramy się na nowych i wypróbowanych metodach leczenia. Używamy specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu można przeprowadzić leczenie endodontyczne w prawie wszystkich warunkach anatomicznych. Wykorzystujemy w tym celu mikroskop stomatologiczny firmy Leica, który zapewnia wyraźny, powiększony, trójwymiarowy obraz z dużą głębią i szerokim polem widzenia. Umożliwia on przeprowadzenie leczenia zakrzywionych lub niedrożnych kanałów, znalezienie nadliczbowych kanałów korzeniowych, usuwanie starych wypełnień i wkładów korzeniowych z kanałów oraz usuwanie złamanych narzędzi czy zamknięcie perforacji komory lub korzenia.

Jednowizytowe leczenie kanałowe

Dzięki nowoczesnym urządzeniom dającym endodoncie pełen obraz stanu pacjenta, większość zabiegów leczenia kanałowego pod mikroskopem odbywa się w ciągu jednej wizyty, podczas gdy tradycyjne leczenie bez mikroskopu przeprowadza się w trakcie 2-3 wizyt. Mimo pozornie wyższych kosztów leczenia jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż usunięcie zęba i wstawienie implantu czy innego uzupełnienia protetycznego.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Ząb wymagający leczenia kanałowego w większości przypadków jest już w znacznym stopniu zniszczony. Do tego dochodzi utrata sporej części twardych tkanek związana z opracowaniem zęba przygotowującym do leczenia kanałowego. W efekcie korona własna zęba po zakończonym leczeniu kanałowym jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Po leczeniu endodontycznym konieczna jest jak najszybsza, trwała rekonstrukcja zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba.

W naszej klinice po zakończonym leczeniu kanałowym wykonujemy poszczególne rodzaje odbudowy zęba:

  • Odbudowa samym materiałem kompozytowym – jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiednim zakresie, to do odbudowy zęba wykorzystuje się typowe wypełnienie kompozytowe. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ w ciągu 6 m-cy od zakończenia leczenia zaleca się odbudowę protetyczną za pomocą korony porcelanowej.
  • Odbudowa za pomocą włókna szklanego i materiału kompozytowego – w przypadku bardzo osłabionego korzenia zęba dodatkowo podczas leczenia kanałowego wzmacnia się go wkładem z włókna szklanego, na który kolejno jest przygotowywana odbudowa kompozytowa.
  • Inlay(nakład)/onlay(wkład) kompozytowy – przy odbudowie bardzo zniszczonych zębów zalecane jest wykonanie odbudowy protetycznej w postaci inlay/onlay – do tego procesu również wykorzystywany jest materiał kompozytowy – wykonany pracowni protetycznej po pobraniu od pacjenta wycisku. Kompozyt to materiał o dużej wytrzymałości, dający przy tym efekt estetyczny, dzięki czemu lekarz stomatolog może swobodnie dostosować jego kolor do barwy zębów pacjenta.
  • Odbudowa za pomocą włókna szklanego i korony pełnoceramicznej

Re-endo

Re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe wykonujemy wtedy, kiedy poprzednie leczenie nie zakończyło się niepowodzeniem z różnych powodów. Często takie zęby nie wykazują żadnych objawów mogących świadczyć o niepowodzeniu pierwotnego leczenia. Należy pamiętać, że zęby z  nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym mogą być potencjalnym źródłem wielu dolegliwości i chorób zlokalizowanych w innych narządach takich jak oczy, serce czy nerki. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola radiologiczna wszystkich zębów, zwłaszcza leczonych endodontycznie.

Należy wiedzieć, że powtórne leczenie kanałowe jest zawsze trudniejsze i wymaga od lekarza dentysty dużego doświadczenia. Powodem utrudnień są najczęściej „stare wypełnienia” w kanałach, złamane narzędzia czy też zobliterowane kanały. W takich przypadkach niezbędny jest mikroskop stomatologiczny, oraz specjalistyczne urządzenia które pozwolą udrożnić nieprawidłowe leczone kanały.

 

Leczeniem kanałowym pod mikroskopem w Stomatologia Koło zajmuje się lek.dent. Amelia Łaganowska-Pokora oraz lek. dent. Ewa Angulska

 

Endodoncja mikroskopowa