Dziecko w naszym gabinecie jest szczególnym pacjentem. Wiemy jak ważna jest pierwsza wizyta i emocje z nią związane. Era panicznego strachu przed stomatologiem powoli odchodzi do przeszłości. Rodzic musi jednak pamietać, aby pierwsza wizyta nie wiązała się z bólem. Dlatego konieczne jest odpowiednio wczesne przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzania zabiegów leczniczych.

Wizyta adaptacyjna jest to spotkanie małego pacjenta z lekarzem stomatologiem prowadzone w formie zabawy. Podczas trwania takiej wizyty dzieci oswajają się z otoczeniem, mają możliwość zapoznania się z gabinetem stomatologicznym oraz personelem medycznym. W trakcie spotkania lekarz stomatolog demonstruje małemu pacjentowi urządzenia stomatologiczne i ich działanie. Dzieci mogą pojeździć na fotelu, pobawić się dmuchawką czy pooglądać ząbki w kamerze wewnątrzustnej. Dzięki temu gabinet stomatologiczny staje się dla dziecka miejscem przyjaznym, kojarzonym z zabawą.

W trakcie pierwszej wizyty lekarz stomatolog może również wykonać proste zabiegi lakowania i / lub lakierowania. Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku „dla dzielnego pacjenta”, zachęcającego do ponownego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Niektóre dzieci potrzebują więcej niż jednej wizyty adaptacyjnej, dotyczy to zwłaszcza pacjentów po wcześniejszych przykrych doświadczeniach z lekarzami.

Wizyta adaptacyjna