Most porcelanowy jest stałym urządzeniem protetycznym, trwale połączonym z filarami zębowym. Most porcelanowy zakładany jest w celu wypełnienia luki w uzębieniu pacjenta i zajmuje tyle samo miejsca co jego zęby własne. Zbudowany jest z koron protetycznych osadzonych na zniszczonych zębach naturalnych, ich korzeniach, bądź implantach, połączonych z przęsłami (sztucznymi zębami) zastępującymi braki w uzębieniu. Za pomocą mostów porcelanowych można odbudować zarówno pojedyncze, jak i mnogie braki międzyzębowe, przy czym taką lukę musi ograniczać co najmniej jeden ząb pacjenta – co jest jedynym warunkiem wykonania zabiegu.

Most porcelanowy jest wykonany przez technika dentystycznego w laboratorium. Kolor porcelany jest dobierany indywidualnie do barwy zębów każdego pacjenta, co sprawia, że po wykonaniu zabiegu zęby wyglądają naturalnie. Jedyną wadą tego zabiegu jest fakt, iż często trzeba oszlifować zdrowe zęby pacjenta, sąsiadujące z zakładanym mostem.

Podobnie jak korony porcelanowe w naszym Centrum Stomatologicznym oferujemy dwa rodzaje mostów porcelanowych:

  •         mosty porcelanowe na podbudowie metalowej

Są najczęściej wykonywanymi mostami porcelanowymi. Podbudowa metalowana wykonana jest ze stali nieszlachetnej, którą    stanowią stopy metali takich jak: nikiel i kobalt. Taki rodzaj podbudowy zapewnia odpowiednią wytrzymałość całej konstrukcji. Jest odpowiedni do utrzymania konstrukcji zębów bocznych, jednak nie zawsze wystraczająco estetycznie komponuje się na zębach przednich. Niestety niektórzy pacjenci są uczuleni na wymienione składniki podbudowy metalowej i są zmuszeni korzystać z innego rodzaju mostów porcelanowych.

  •         mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej

Podbudowa cyrkonowa wykonana jest na bazie tlenku cyrkonu – bardzo wytrzymałego materiału, wykorzystywanego również w technologii kosmicznej. Dzięki temu zapewnia niesamowitą wytrzymałość i stwarza najlepszy efekt kosmetyczny. Jest niezawodny do wykonywania mostów porcelanowych zarówno na zębach bocznych, jak i przednich. Zaletą jest to, że w przeciwieństwie do poprzednich składniki podbudowy nie wywołują uczuleń.

Most porcelanowy