Implantologia jest to jedna z gałęzi nowoczesnej protetyki, dzieki której braki zębów można uzupełnić za pomocą implantów. Metoda ta polega na wszczepieniu implantu, którego zadaniem jest zastąpić brakujące korzenie zębów. Implant jest również filarem pod przyszłe korony protetyczne, mosty porcelanowe, bądź inne protezy, odwarzające większe przestrzenie międzyzębowe.

Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu zębowego lekarz dentysta musi ustalić plan leczenia. Wykonuje to na podstawie zdjęć rentgenowskich, które najlepiej odzwierciedlają stan kości poddanej zabiegowi oraz modeli diagnostycznych sporządzonych z pobranych wcześniej wycisków, oceniających zgryz pacjenta. Na takiej wizycie konsultacyjnej lekarz dentysta musi również poinformować pacjenta o okresie trwania leczenia i kosztach finansowych z tym związanych.

Podczas zabiegu lekarz dentysta wkręca implant, czyli niewielką tytanową śrubkę, w kość żuchwy lub szczęki. Materiał, z którego wykonana jest śruba nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych w ludzkim ciele. Ma ona zastąpić naturalny korzeń zęba. Gdy implant zostaje umieszczony w jamie ustnej pacjenta dochodzi do zrostu pomiędzy tkanką kostną, a tytanową powierzchnią.Zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny, ponieważ lekarz dentysta stosuje podczas niego znieczulenie miejscowe. Gdy znieczulenie ustąpi pacjent może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe w związku z mechaniczną pracą wykonaną w tkance kostnej, jednakże ból ten mija po kilku dniach.

Proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy i w ciągu tego okresu zakładana zostaje tymczasowa korona protetyczna lub most protetyczny, która po upływie wymaganego czasu zostaje zastąpiona porcelanową odbudową protetyczną.

Cechy wyróżniające implanty od tradycyjnych rozwiązań protetycznych:

  •     minimalizują zanik kości,
  •     nie wymagają szlifowania zdrowych zębów,
  •     zachowują stosowny do wieku wygląd,
  •     dają większą pewność siebie, poprawiają jakość i komfort życia.

Kształt implantu jest zbliżony do kształtu naturalnego korzenia zębowego. Dzięki umiejętnościom lekarza dentysty i możliwościom nowoczesnych urządzeń medycznychodbudowy protetyczne umieszczane na implantach niczym nie różnią się od naturalnych zębów i idealnie wkomponowują się w jamę ustną.
Implant dentystyczny jako jedyne rozwiązanie w stomatologii nie maskuje braku zębowego, ale zastępuje, funkcjonuje i wygląda jak zupełnie nowy ząb. Dodatkowo chroni przed deformacją łuków zębowych oraz niekorzystną zmianą wyglądu twarzy.

Implanty