Pracownia RTG
Pracownia RTG w Stomatologia Koło oferuje:
- zdjęcia rtg wewnątrzustne
- zdjęcia rtg pantomograficzne
- zdjęcia rtg cefalometryczne
- tomografię komputerową CBCT
Zdjęcia RTG wewnątrzustne
Zdjęcia RTG wewnątrzustne (tzw. zdjęcia pojedyncze zębów) są najczęściej wykonywanymi zdjęciami rentgenowskimi u człowieka. Pozwalają one na jednoczasowe obrazowanie zębów i tkanek okołowierzchołkowych.
Wskazania do wykonywania zdjęć rtg wewnątrzustnych to m.in. :
- ocena zmian próchnicowych;
- ocena wypełnień;
- wykrywanie zmian zapalnych przyzębia i monitorowanie procesów gojenia tkanek okołowierzchołkowych;
- leczenie endodontyczne na etapie kwalifikacji, planowania leczenia, jego prowadzenia i odległej oceny wyników terapii;
- urazy zębów i kości wyrostka zębodołowego szczęki bądź części zębodołowej żuchwy;
- wady rozwojowe zębów;
- ocena morfologii korzeni zębów kwalifikowanych do ekstrakcji;
- planowanie implantologiczne w przypadku pojedynczych miejsc wprowadzenia wszczepu, ocena wygajania się implantów.
Zdjęcie RTG pantomograficzne
Zdjęcie RTG pantomograficzne (potocznie nazywane również panoramicznym) stanowi podstawowe badanie RTG w diagnostyce stomatologicznej i jest szczególnie przydatne dla oceny stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia pacjenta. Pantomografia jest techniką radiologiczną używaną w celu otrzymania pojedynczego zdjęcia struktur twarzy, na którym uwidoczniona jest zarówno szczęka, żuchwa, jak i łuki zębowe i tkanki je otaczające.
Jest to zdjęcie przeglądowe całego uzębienia, nieodzowne w dzisiejszej stomatologii. Każdy pacjent powinien przynajmniej raz do roku wykonać zdjęcie pantomograficzne, ponieważ jest ono niezbędne w celu zdiagnozowania stanu uzębienia i podjęcia ewentualnego leczenia.
Ze względu na kompleksowe obrazowanie zdjęcie panoramiczne wykorzystywane jest jako nieocenione narzędzie podczas planowania leczenia stomatologicznego umożliwiając natychmiastową diagnozę. Badanie to wykorzystuje się m. in.:
- przed planowanym usunięciem zęba – w celu zobrazowania kształtu jego korzeni, dzięki czemu możliwa jest ocena stopnia trudności zabiegu;
- w protetyce – do oceny, które zęby należy usunąć a które wyleczyć, aby mogły spełniać funkcję filarów dla mostów, koron i protez.
- pomaga ono również ocenić budowę kości szczęk a przez to dobrać właściwe implanty zębowe;
- w periodontologii – w przypadkach zaniku kości szczeki, powstałym w wyniku chorób przyzębia.
- w ortodoncji – do określenia wad zgryzu oraz do oceny wyników leczenia ortodontycznego;
- w stomatologii zachowawczej – pantomogram pomaga wykryć ubytki próchnicowe na powierzchniach niewidocznych podczas rutynowego badania,zwłaszcza w obrębie korzeni, uszkodzenia wypełnień a także zęby źle przeleczone kanałowo;
- w stomatologii dziecięcej – zdjęcie panoramiczne pozwala na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie wad rozwojowych zębów oraz na ocenę stopnia ich rozwoju;
- w diagnostyce stomatologicznej – do wykrywania chorób, które często rozwijają się bezobjawowo, takich jak nowotwory i torbiele.
Cechy wyróżniające zdjęcie pantomograficzne:
- To badanie całkowicie bezbolesne, niepowodujące odruchów wymiotnych – bez ingerencji w jamę ustną.
- Przed zdjęciem pacjent jest jedynie proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.);
- Jedno zdjęcie pantomograficzne obrazuje 300% większą powierzchnię niż 14 zdjęć punktowych;
- wykonując to zdjęcie redukujemy prawie o 80% dawkę promieniowania dla pacjenta;
- oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ wykonanie zdjęcia pantomograficznego i otrzymanie go to zaledwie 5 minut, a koszt jest o wiele niższyniż wykonanie zdjęć punktowych obrazujących cały obszar uzębienia.
Zdjęcia RTG cefalomteryczne
Zdjęcia RTG cefalomteryczne (zwane potocznie „cefalo„) – są to zdjęcia boczne czaszki. Zdjęcie to uwidacznia tkanki miękkie twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde.
Umożliwia bardzo dokładną diagnostykę wad ortodontycznych oraz precyzyjne planowanie i efektywne leczenie ortodontyczne. Służy ono również jako dokumentacja ze stanu przed leczeniem oraz po leczeniu.
Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest zupełnie bezpieczne i bezbolesne.
Tomografia Komputerowa CBCT
Tomografia Komputerowa CBCT – jest badaniem wykorzystującym promieniowanie RTG do obrazowania tkanek ludzkiego organizmu w trzech płaszczyznach z rekonstrukcją trójwymiarową 3D.
Za pomocą tomografu 3d możemy wykonać badania zębów, zatok przynosowych, uszu, stawów skroniowo-żuchwowych, pantomografię oraz zdjęcia cefalometryczne. Dostarcza bardzo szczegółowych informacji, które można przetworzyć cyfrowo na obrazy trójwymiarowe.
Badania z użyciem Tomografii Komputerowej wykorzystywane są w wielu dziedzinach stomatologii, m.in:
- w implantologii (zdjęcie 3d pozwala uzyskać precyzyjne informacje odnośnie ilości kości znajdującej się w miejscu planowanego zabiegu. Ułatwia to wybór odpowiedniej wielkości implantu, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny);
- w endodoncji (diagnostyka 3d jest niezastąpiona w ocenie zmian okołowierzchołkowych, połączeń kanałów oraz wykrywania kanałów dodatkowych, resorpcji zewnętrznej i wewnętrznej a także do oceny dokładności wypełnienia);
- w ortodoncji (tomografia 3d znajduję zastosowanie w precyzyjnej lokalizacji zębów zatrzymanych, zwłaszcza górnych kłów, a także w identyfikacji zębów nadliczbowych będących przyczyną nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku lub wyrzynania);
- w chirurgiii stomatologicznej (na zdjęciach 3d z dokładnością do 0,09mm – można zobaczyć kanały zębów, resorpcję korzeni zębów oraz układ korzeni);
- w periodontologii (badania diagnostyczne z zastosowaniem obrazu 3D pozwala na lepszą wizualizację ubytków kostnych w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicy furkacji w porównaniu do klasycznego zdjęcia rentgenowskiego).
Badanie to jest zupełnie bezbolesne, a może uratować komuś życie, ponieważ pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne. Tomografy komputerowe nie wpływają negatywnie na działanie wszczepionych aparatów medycznych.
Przy zastosowaniu Tomografii Komputerowej uzyskany obraz 3D umożliwia natychmiastową i szczegółową analizę struktur anatomicznych oraz ich trójwymiarową rekonstrukcję. Gwarantuje to zarówno prawidłową diagnozę i planowanie leczenia, jak również stałą kontrolę i ocenę wyników.
Aby wykonać badanie wymagane jest skierowanie od lekarza lub konsultacja w naszej klinice.
Pacjenci otrzymują wynik badania tomograficznego na płytce CD.